Ludowe środki lecznicze pomagające obniżyć gorączkę

Wzrost temperatury ciała jest reakcją organizmu na procesy zapalne o różnej etiologii.

Mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, infekcje, grzyby, pasożyty i inne obce mikroorganizmy, które wtargnęły do organizmu. Gorączka jest dana człowiekowi jako naturalny środek antyseptyczny, który tworzy środowisko niesprzyjające namnażaniu się bakterii, więc pozbywanie się jej w początkowym stadium nie jest opłacalne. Jeśli jednak osoba nie jest w stanie tolerować takiego stanu przez zbyt długi czas, lepiej obniżyć temperaturę. Można to zrobić nie tylko za pomocą leków, ponieważ najlepszym lekarstwem jest to, które daje nam natura. Oto domowe sposoby na zbicie temperatury.

Malina

Wszyscy słyszeli, że maliny obniżają temperaturę ciała. Warto jednak zaznaczyć, że tak silne właściwości przeciwgorączkowe ma nie sama jagoda, ale żółte nasiona, które się w niej znajdują. Niestety, po obróbce cieplnej nasiona tracą do 80% swoich właściwości, dlatego lepiej jest zamrozić kilka jagód i spożywać je na świeżo. Trzy łyżki stołowe świeżych malin pomogą obniżyć temperaturę o 0,3 stopnia.

Ocet

Jeśli u osoby występuje gorączka lub dreszcze, skuteczne będzie nacieranie roztworem octu. Często stosowanym rozwiązaniem jest ocet stołowy 9%, ale można też użyć octu jabłkowego lub winnego, jeśli jest pod ręką. Przygotuj roztwór, mieszając 200 ml przegotowanej wody ze 100 ml octu. Ocet, gdy znajdzie się na skórze, szybko przenika do najgłębszych warstw i natychmiast odparowuje. Zabieg ten pomoże obniżyć temperaturę o 1 stopień.

Cebula

Cebula ma doskonałe właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, jeśli jest prawidłowo stosowana. Pokrój jedną dużą cebulę na małe kwadraty, tak aby jak najbardziej zachowała soczystość. Dodaj do niej łyżeczkę octu lub środka konserwującego zawierającego ocet (ketchup, sos, majonez). Rozłóż powstałą masę na kromce chleba i wgryź się w nią. Na apetyt można dodać trochę kiełbasy lub sera. Już po minucie od zastosowania preparatu pocenie staje się aktywne, ubrania stają się mokre, a Ty odczuwasz natychmiastową ulgę. Środek ten jest skuteczny w wysokich temperaturach.

Miód i czosnek

Nie ma chyba lepszego naturalnego środka antyseptycznego niż miód i czosnek. Produkty te mogą służyć przez wiele lat i nie psują się ze względu na swój skład. Rozgnieć kilka ząbków czosnku i wymieszaj je w równych proporcjach z miodem. Mieszankę należy rozpuścić w ciepłym mleku (150 ml) i pić małymi łykami. Napój ten pomaga obniżyć gorączkę, jest naturalnym środkiem antyseptycznym i stymuluje układ odpornościowy.

Kategoria: medycyna, zdrowie