Skok rozwojowy dziecka – kilka ważnych informacji

Każdy skok rozwojowy dziecka to postęp, który jest bardzo ważny. Przed każdym kolejnym etapem dziecko zmienia swoje zachowanie, następuje tak zwany „regres”. Wówczas maluch może być drażliwy, często płakać, rezygnować z zabawy. W tym czasie dziecko potrzebuje jeszcze większej ilości uwagi i bliskości rodzica. Więcej informacji na temat skoków rozwojowych dziecka znajdziesz poniżej.

Skoki rozwojowe – jak je rozpoznać?

Każdy skok rozwojowy to trudna sytutacja zarówno dla dziecka jak i rodzica. Poza objawami wymienionymi wcześniej, skok rozwojowy może objawiać się także trudnościami z zasypianiem, niespokojnym snem dziecka, problemami z jedzeniem, zwiększoną intensywnością odbierania bodźców otoczenia. Po skoku rozwojowym i regresie można zauważyć, że dziecko zdobywa nowe umiejętności. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne. Niektóre przeżywają wszystko bardziej a inne mniej intensywnie. U niektórych dzieci rozwój przbiega niezwykle płynnie, a u innych powoli oraz stopniowo. Trudne przeżywanie skoków rozwojowych to nie powód do obaw. Niedojrzały jeszcze układ nerwowy dopiero radzi sobie bowiem z przeżywaniem trudnych sytuacji. W takich chwilach szczególnie ważna jest pomoc i obecność rodzica. W tym czasie każdy rodzic musi wyposażyć się w jeszcze większe pokłady cierpliwości i empatii, aby móc towarzyszyć dziecku na kolejnych etapach rozwoju.

Skoki rozwojowe u niemowląt

Oto króki opis poszczególnych skoków rozwojowych u niemowląt:

  1. Pierwszy skok rozwojowy następuje już między 4 a 5 tygodniem życia dziecka – jest to czas intensywnego rozwoju narządów wewnętrznych malucha oraz metabolizmu. Zmysły odbierają bodźce bardzo intensywnie, co powoduje, że dziecko jest niespokojne. Gdy skok już się zakończy, maluch ma lepszy humor, poprawia się trawienie, dziecko wydłuża czas przerw pomiędzy drzemkami.
  2. Drugi skok rozwojowy pojawia się około 8 tygodnia życia dziecka – maluch zaczyna rozumieć, że może się poruszać, odczuwa także rutynę dnia codziennego. Na tym etapie dziecko uświadamia sobie także, iż może wydawać różne dźwięki. Po skoku rozwojowym dziecko korzysta z możliwości swojego ciała, wymachuje rączkami i nogami chociaż jest jeszcze nie do końca precyzyjne.
  3. Trzeci skok rozwojowy pojawia się między 10 a 12 miesiącem życia dziecka – maluch jest coraz bardziej zainteresowany zabawkami, główka podąża także za ruchem oczu dziecka. Po skoku ruchy dziecka są lepiej skoordynowane, maluch podemuje pierwsze próby podpierania się na przedramionach.
  4. Czwarty skok rozwojowy pojawia się pomiędzy 18 a 20 tygodniem życia dziecka – maluch zaczyna zauważać związki przyczynowo-skutkowe. Po skoku dziecko nabiera wiele umiejetności ruchowych, potrafi przekładać przedmioty z jednej do drugiej ręki.
  5. Piąty skok rozwojowy – pojawia się około 6 miesiąca życia dziecka – maluch zmienia postrzeganie świata, zaczyna dostrzegać odległości między przedmiotami, jest to bardzo ważny etap. Po tym skoku dziecko staje się dużo bardziej mobilne, potrafi wykonywać prezcyzyjne obroty.
  6. Szósty skok rozwojowy pojawia się około 8 miesiąca życia – maluch jest coraz bardziej zainteresowany różnymi przedmiotami, porządkuje je do kategorii. W tym czasie można zauważyć dużą chęć do burzenia różnych konstrukcji. Po skoku dziecko przemieszcza się bardzo intensywnie, chętniej przejmuje inicjatywę w zabawie.
  7. Siódmy skok rozwojowy pojawia się około 11 miesiąca życia – maluch dostrzega sekwencję zdarzeń, powtarza sylaby, może także często mówić „nie”. Po skoku dziecko najczęściej zaczyna stawiać samodzielne kroki.

Rodzicu, bądź na bieżąco

Każdy skok rozwojowy to inne wyzwania dla dziecka i rodzica. Warto być na bieżąco, aby wiedzieć, jak wspierać swoje dziecko. Pomocne są książki, które opisują poszczególne etapy. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie ze sprawdzonej wiedzy.