Choć internet jest z nami na codzień, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń jakie są z nim związane. Większość z nas pamięta czasy kiedy chodziliśmy do kolegi pograć w gry, bo tylko jedno z nas miało komputer w domu. Zbierała się cała grupka znajomych i czekaliśmy grzecznie na swoją kolej aby móc się pobawić. Dziś większość dzieci ma swój prywatny laptop, telefon z dostępem do internetu, tablet. Rodzice często nie kontrolują tego co dziecko może robić w sieci. Wydaje im się że to nie groźne, w końcu każdy z nas korzysta zarówno z komputera jak i z wyszukiwarek. Niestety dzieci nie wiedzą, że często mogą paść ofiarą oszustwa. Choć nie ma nic złego w korzystaniu z internetu nawet przez najmłodszych, należy dziecko przygotować i stale rozmawiać z nim oraz kontrolować na jakie treści jest narażone. Z pozoru niewinne granie w gry, czy posiadanie własnego profilu na portalu społecznościowym umożliwiającym kontakt z rówieśnikami, niesie za sobą spore ryzyko. Czasem założenie samej blokady rodzicielskiej na urządzenie nie wystarcza. Istnieje bowiem niezliczona ilość niebezpieczeństw na jakie dziecko może natrafić w sieci i nie tylko.
Zagrożenia
Pierwszym i najważniejszym, choć mało oczywistym jest uzależnienie. Tak, dziecko bardzo szybko zapoznaje się z nowymi technologiami, stają się one nieodłączna częścią jego codzienności. Bo przecież skoro wszystko można znaleźć w internecie to jak można się bez niego obejść? Okazuje się, że 8 na 10 dzieci nie wyobraża sobie życia bez internetu, laptopa czy telefonu. Aby sprawdzić czy Twoje dziecko jest uzależnione istnieje bardzo prosty sposób. Powiedz swojemu dziecku, aby usiadło, odłożyło telefon ekranem do dołu przed sobą i poczekało 10 minut bez dotykania go. Obserwuj dziecko, jak się zachowuje, czy wie co ma zrobić z rekami, czy siedzi spokojnie, czy zacznie rozmowę, czy tylko będzie wyczekiwało upłynięcia czasu. Po kilku minutach, niech ktoś z domowników napisze sms lub wiadomość przez aplikację do dziecka. Spójrz na jego reakcję, czy jest spokojne, czy jednak odczuwa dyskomfort, że nie może natychmiast przeczytać wiadomości, czy stało się poddenerwowane? Jeśli tak, Twoje dziecko niestety ma objawy uzależnienia od telefonu i internetu. Pomyśl o konsultacji z psychologiem lub ograniczeniu czasu używania przez dziecko internetu.
Kolejnym zagrożeniem są odwiedzane strony internetowe. Choć rodzic łatwo może sprawdzić historię przeglądarki, dziecko tak samo łatwo może ją usunąć. Pomocne będą aplikacje pozwalające na blokowanie nieodpowiednich treści oraz aplikacje które umożliwiają rodzicowi śledzenie ruchów dziecka w internecie na innym urządzeniu mobilnym. Może z pozoru wydawać się to niestosowne, ale czy lepszym jest zaufanie nieświadomemu zagrożenia dziecku, czy ochronienie go przed potencjalnym niebezpieczeństwem.
Media społecznościowe – codziennie dzieci oglądają poczynania gwiazd, youtuberów, instagramerów oraz innych ludzi, wzorując się na nich. Z każdym dniem powstają nowe wyzwania internetowe, niekiedy będące nie tylko głupimi wybrykami, ale narażające życie i zdrowie. Zdjęcia ukazujące kogoś w stroju kąpielowym są na porządku dziennym, stąd niestety coraz bliżej do zaistnienia niebezpiecznych sytuacji, zahaczających o pornografię. Pierwsza miłość, czaty, rozmowa z nieznajomym, dla dziecka to wszystko wydaje się być atrakcyjne. Niestety, w dalszym ciągu nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie i w jaki sposób wykorzysta to co mu podamy na przysłowiowej tacy wysyłając swoje zdjęcia czy podając wrażliwe informacje.
Od czego zacząć?
Dla wielu rodziców problem może okazać się już bardzo zaawansowany. Nastolatek, który od 3 roku życia korzysta z internetu, jest o wiele bardziej biegły w jego zasobach niż rodzice. Niezbędna może okazać się konsultacja u psychologa. Choć brzmi strasznie, to nie jest porażka rodzicielska. Najważniejsze jest dobro dziecka i jak najszybsze poradzenie sobie z problemem. Przyszło nam żyć w czasach, gdzie posiadamy wiele ułatwień o jakich w naszym dzieciństwie nawet nam się nie śniło. Nie ma nic złego w korzystaniu z tego co daje nam nauka i nowe technologie, jednak wszystkiego trzeba się nauczyć. W przypadku internetu, najlepiej aby rodzice stali się nauczycielami, pokazywali zarówno dobre jak i złe jego strony, tak aby dziecko w świadomy sposób potrafiło z niego korzystać i było przygotowane na zagrożenia, wiedziało co zrobić w razie natrafienia na treści, które są dla niego zagrożeniem, aby nie bało się o tym powiedzieć.