Wczesne ząbkowanie u dzieci pojawia się dość często, dlatego wszyscy rodzice, możliwie jak najszybciej powinni dowiedzieć się, z czym wiąże się szybsze ząbkowanie u niemowląt, jakie są jego objawy, a także, może nawet to, co najważniejsze, czyli w jaki sposób można pomóc dziecku w tym czasie. Jest to bardzo trudny czas dla każdego dziecka, jednak należy pamiętać, iż każde dziecko przez to przechodzi, więc nie jest to nic strasznego.
Co kiedy dziecko ząbkuje zbyt wcześnie?
Dziecko prawidłowo powinno rozpocząć ząbkowanie między piątym a ósmym miesiącem życia, więc właśnie ten okres uważa się za najkorzystniejszy. Zdarza się oczywiście często, że dziecko ząbkuje wcześniej lub później niż w tym właśnie czasie. Wczesne ząbkowanie u niemowląt uważa się, jeśli trwa ono w trzecim lub czwartym miesiącu życia, jednakże możemy wyróżnić także okres ząbkowania przedwczesnego, który występuje jeszcze wcześniej, jednakże jeśli chodzi o nazwę tego okresu, określa ona raczej zęby, z którymi dziecko już się rodzi i takie, które pojawiają się zazwyczaj nawet już w pierwszym miesiącu życia dziecka. Za przyczynę przedwczesnego ząbkowania uważa się między innymi różne infekcje, hipowitaminozę, zaburzenia hormonalne, przyczyny genetyczne, czy też zaburzenia odżywiania.
Jak zauważyć wczesne ząbkowanie u dzieci?
Wszyscy wiemy zapewne, iż ząbkowanie u niemowląt może wywołać wiele negatywnych skutków i zachowań dziecka. Niestety wychodzące zęby bolą nawet bardzo mocno, stąd też nie ma się co dziwić, iż dziecko w tym czasie zachowuje się tak, a nie inaczej. Wyróżniamy jednak kilka najczęściej występujących objawów, które wskazują na to, iż nasze dziecko właśnie zaczyna ząbkować. Warto wiedzieć, iż przy ząbkującym niemowlęciu bardzo często może wystąpić gorączka, co także może wiązać się z apatycznością dziecka. Niemowlę w tym czasie przechodzi trudne dla siebie chwile, dlatego właśnie może wydawać się markotne. Bardzo częstym charakterystycznym objawem przy ząbkowaniu jest ślinotok, który może pojawić się u dzieci. Warto więc w tym czasie szczególnie zabezpieczyć ubranka dziecka na przykład za pomocą śliniaka, by dziecko nie było wciąż poślinione i przez to mokre. Przez ból dzieci także często odmawiają jedzenia, na co także warto zwrócić szczególną uwagę. Co więcej, łatwo domyślić się, iż ból wywołuje także ataki płaczu u dzieci, czy nawet ciężkie, bezsenne noce. Jeśli chodzi o pierwszy objaw, który można zauważyć, a który właśnie związany jest z ząbkowaniem, to wkładanie przez dzieci praktycznie wszystkiego do buzi, nieważne czy to ich rączki, zabawki, czy także inne przedmioty. Ma to związek ze swędzeniem dziąseł, które pojawia się jeszcze zanim ząbki zaczną wychodzić.
Jak można pomóc dziecku przy wczesnym ząbkowaniu?
Oczywiście istnieją różne sposoby na ułatwienie dzieciom tego trudnego dla nich okresu. Można spróbować załagodzić ich ból i sprawić, by trochę delikatniej przechodziły czas ząbkowania. Przede wszystkim można zakupić specjalne żelowe gryzaczki, które przeznaczone są do chłodzenia w lodówce. Jest to prosty sposób, ponieważ jest to bezpieczny przedmiot, który dziecko może wkładać do buzi, a dodatkowo jeszcze wspomoże on proces ząbkowania i uśmierzy trochę ból dziecka. Innym sposobem jest na przykład smarowanie dziąseł specjalnymi preparatami, które łagodzą ból i swędzenie dziąseł.
O czym należy jeszcze pamiętać?
W czasie ząbkowania nie należy się tym bardzo przejmować. Warto pamiętać, iż jest to naturalny proces, które każde dziecko musi przejść prędzej czy później, więc jedyne co możemy w tym czasie zrobić to zadbać o dziecko i pomóc mu załagodzić ból. Jest to jednak czas wzmożonej chęci dziecka, by wkładać sobie do ust wszystko, co popadnie, co niestety zwiększa też szansę różnych infekcji. Ważne jest więc, by szczególnie w tym czasie zadbać o higienę jamy ustnej dziecka, a także higienę wszystkich możliwych przedmiotów, które dziecko może wkładać do ust, zdecydowanie warto myć je regularnie i odkażać.