W 4 miesiącu ciąży przyszłe dziecko zaczyna się ruszać! Ryzyko poronienia i wad płodu jest mniej istotne.
Czwarty miesiąc ciąży: rozwój dziecka.
Początek drugiego trymestru ciąży to wielka nowość: przyszłe dziecko zaczyna się ruszać! Ruchy (czasem bardzo szerokie), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju jego kończyn, mięśni i stawów. Dziecko jest również w stanie słyszeć, ponieważ jego uszy są dobrze rozwinięte.
Co widzimy w badaniu ultrasonograficznym? W 14 tygodniu ciąży, mózg i rdzeń kręgowy płodu mają swoją ostateczną strukturę. Jego serce bije, jego twarz jest uformowana. W 15 tygodniu ciąży rozwijają się płuca i nerki: płód jest w stanie siusiać.
W 16. tygodniu ciąży tworzy się pochwa dziewczynki: stopniowo pojawia się siatkówka oka. W 17 tygodniu ciąży dziecko waży 200 gramów i mierzy średnio 19 cm: tworzą się połączenia w mózgu. Dziecko pewnie zaczyna myśleć.
Czwarty miesiąc ciąży: jakie są objawy?
Pierwszy trymestr ciąży już za nami! Nudności i wymioty są (zazwyczaj) coraz mniejsze i zmęczenie jest mniej istotne. Jednak w 4 miesiącu ciąży mogą pojawić się pewne charakterystyczne objawy.
- Zachcianki żywieniowe.
Płód potrzebuje cukru do rozwoju: jeśli poziom cukru we krwi spada zbyt nisko, przyszła matka czuje się głodna, a nawet źle się czuje. Aby uregulować te zachcianki żywieniowe, które mogą mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko, zaleca się spożywanie 5 małych posiłków dziennie zamiast 3 dużych. Lepiej też unikać „szybkich” cukrów: czekolady, dżemu, cukierków, napojów gazowanych, ciastek, lodów itp. - Większe piersi.
Może z nich wypływać żółtawy płyn: nie panikuj, to tylko siara, która przygotowuje Cię do karmienia piersią. - Grzybica narządów płciowych.
Są one łatwe do leczenia za pomocą miejscowych środków leczniczych – konieczna jest konsultacja lekarska. - Ból.
Ze względów hormonalnych bóle (zwłaszcza pleców) mogą pojawić się w 4 miesiącu ciąży.
Drugi trymestr ciąży może powodować niepokój i zmartwienia: kobieta stopniowo staje się matką, obawia się, że jej dziecko jest „nienormalne”, powraca przeszłość. Jest to zupełnie normalne: w razie potrzeby nie wahaj się poprosić o pomoc psychologiczną.
Czwarty miesiąc ciąży: jakie środki ostrożności należy podjąć?
Wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży zmniejsza się ryzyko poronienia: ryzyko wad rozwojowych spowodowanych wirusami lub lekami jest również mniejsze.
Samo leczenie jest nadal zabronione. Aspiryna i leki przeciwzapalne są nadal szkodliwe dla płodu. To samo dotyczy olejków eterycznych. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zasięgnąć porady lekarza lub położnej.
Czwarty miesiąc ciąży: badania lekarskie.
Badanie lekarskie obejmuje pomiar wagi, pomiar ciśnienia krwi, pomiar wysokości macicy oraz badanie pochwy (nie jest ono systematyczne). Lekarz może zalecić suplementy żelaza i witaminy D, a także dodatkowe badania: poziomu cukru i albuminy w moczu, badania w kierunku różyczki i toksoplazmozy, badania w kierunku cukrzycy itp.