Smoczek w pierwszych miesiącach życia jest dla dziecka bardzo ważnym przedmiotem. Ułatwia on funkcjonowanie nie tylko dziecku, ale także i rodzicom. Używanie go przez pewien czas może przynosić pozytywne skutki, jednak z czasem może okazać się niekoniecznie dobrym pomysłem. Każdy rodzic w końcu zacznie zastanawiać się więc, jak oduczyć dziecko od smoczka, by nie kończyło się to każdorazowo płaczem. Na oduczenie dziecka od smoczka istnieje kilka sprawdzonych metod, o których zdecydowanie warto się dowiedzieć.
Dlaczego dziecko tak przywiązuje się do smoczka?
Dziecko bardzo przyzwyczaja się do smoczka, ponieważ czuje się z nim po prostu bezpiecznie. Dziecko traktuje smoczek w pewien sposób jako swojego przyjaciela. Dodatkowo dziecko kojarzy sobie ssanie smoczka ze ssaniem piersi mamy, jest to dla niego przypomnienie chwil, kiedy mogło pić z piersi kobiety. Smoczek służy dziecku również w celu wyciszenia i neutralizowania emocji. Smoczek przez pewien czas może także okazać się być przydatnym narzędziem dla rodziców, ponieważ pomaga on uspokoić dziecko, kiedy to jest zdenerwowane i płacze, a także bardzo pomaga dziecku w zasypianiu. Nie ma się co dziwić, że dziecko naprawdę bardzo nie chce rozstawać się ze smoczkiem i za każdym razem skutecznie utrudnia nam jego próbę odstawienia.
Kiedy należy odstawić smoczek?
W pierwszych miesiącach życia smoczek jest dziecku bardzo przydatny, a nawet potrzebny. Dziecko po przyjściu na świat wykazuje bardzo mocną potrzebę ssania, ponieważ ruch ten kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa, mimo to w momencie, kiedy dziecko już zbyt długo korzysta ze smoczka, może stanowić to niemały problem. Dziecko zaczyna się uzależniać od smoczka, co sprawia, iż coraz trudniej będzie je od niego oduczyć. Uważa się także, że smoczek może być szkodliwy dla dziecka również pod względem medycznym, ponieważ może on powodować w przyszłości nawet wady zgryzu, przy czym może on też blokować wychodzące dopiero ząbki dziecka. Kiedy więc najlepiej oduczyć dziecko od smoczka? Otóż najlepszym momentem na odstawienie smoczka jest czas pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka, ponieważ w tym okresie powoli zmniejsza się potrzeba ssania u niemowląt.
Różne sposoby na oduczenie dziecka od smoczka
Dziecko przywiązane do smoczka na pewno nie będzie chciało go oddać i się go pozbyć, dlatego każda próba natychmiastowego zabrania dziecku smoczka, może skończyć się niepowodzeniem. Należy podejść do sprawy umiejętnie i wykorzystać jeden z wielu ciekawych pomysłów na odseparowanie dziecka od smoczka. Jednym z pomysłów jest stopniowe zabieranie smoczka, czyli wychwytywanie momentów, kiedy dziecko zajmuje się czymś innym i zabieranie smoczka na jakiś czas i oddawanie go w momencie, kiedy na przykład dziecko położy się spać. Nie zawsze ten sposób się powiedzie, jednak warto spróbować od niego. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie smoczka czymś innym, na przykład zabawką czy pieluszką, do której dziecko przyzwyczai się zamiast smoczka, chociaż ten sposób też nie zawsze kończy się pozytywnie. Dobrymi sposobami na oduczanie dziecka od smoczka jest sprawianie, by dziecko samodzielnie zniechęciło się do niego. W tym celu można na przykład specjalnie popsuć lub ubrudzić smoczek. Kiedy dziecko go zobaczy w takiej sytuacji, możliwe, że nie będzie chciało dalej z niego skorzystać, a też niekoniecznie wpadnie na pomysł zakupienia nowego smoczka. Jeśli chodzi o psucie smoczka, można zrobić to mniej drastycznie i wykonać malutką dziurkę w smoczku, taką, której dziecko nie zauważy. Uniemożliwi to ssanie smoczka, w wyniku czego dziecko prawdopodobnie samo z niego z czasem zrezygnuje. Prostym sposobem na oduczenie dziecka od smoczka może być także posmarowanie go czymś niedobrym dla dziecka, wtedy jeśli nie będzie on dziecku smakował, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dziecko go po prostu porzuci.