Szczepienia dzieci powinny zawsze odbywać się regularnie i zgodnie z kalendarzem szczepień. Nie wszystkie są obowiązkowe do wykonania, jednak wiele możemy zrobić samodzielnie, to znaczy na własną prośbę. Szczepionki pozytywnie wpływają na dzieci, dlatego też zawsze warto pilnować swoich najbliższych terminów szczepionek, by nigdy nie przegapić żadnej z nich. Można się spotkać z opiniami, iż szczepionki są niepotrzebne, zbędne, a nawet szkodliwe, jednak nie jest to prawdą. Niektórzy nawet nie wiedzą, po co tak właściwie jest szczepienie na roczek. Szczepionki mają realny wpływ na nasze życie i potrafią je ochronić
Dlaczego warto szczepić dzieci?
Szczepienia są bardzo ważne i zdecydowanie nie warto o nich zapominać ze względu na dobro dziecka. Niektóre ze szczepień wynikają z realizacji Programu Szczepień Ochronnych i są one obowiązkowe, co oznacza, iż każde dziecko musi takie szczepionki przejść. Poza tymi szczepionkami istnieją też tak zwane szczepionki zalecane, czyli takie, które nie są obowiązkowe, natomiast warto jest nimi zaszczepić dziecko, by uniknąć różnych niepożądanych chorób. Przede wszystkim szczepi się dzieci dlatego, by możliwie jak najbardziej unikać zachorowań na wszelkie choroby zakaźne, ponieważ dzieci po zachorowaniu na nie mogłyby przechodzić je bardzo ciężko, odnosić z ich powodu różne negatywne powikłania, a nawet mogłyby z ich powodu umrzeć. Co więcej, im młodsze jest dziecko, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że przejdzie ono chorobę znacznie gorzej niż jego starsi koledzy.
Czy szczepionki mogą mieć jakieś negatywne skutki na dziecko?
Po przyjęciu przez dziecko szczepionki mogą pojawić się różne negatywne skutki, ponieważ są to preparaty, które zawierają między innymi drobnoustroje. Takie reakcje jednak mogą występować również po przyjmowaniu różnych leków i nie ma w tym niczego groźnego, jest to zjawisko całkiem naturalne. Najczęstszym negatywnym objawem, jaki występuje po podaniu dziecku szczepionki jest gorączka, która również przytrafia się dorosłym, pobierającym szczepionki. Oczywiście nie po wszystkich szczepionkach gorączka występuje, jednak warto mieć ten fakt na uwadze, by nie być nim później zaskoczonym. Niekiedy po podaniu niektórych szczepionek mogą wystąpić odczyny w miejscu podania, jednak również nie warto się nimi przejmować, gdyż jest to reakcja naturalna, która z czasem ustąpi. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej zgłosić się do lekarza i zapytać go o poradę.
Jakie szczepionki wykonać w okolicach pierwszych urodzin dziecka?
Jeśli chodzi ogólnie o terminy wykonywania szczepień, nie ma aż takich konkretnych wytycznych, mówiących na przykład, że z chwilą ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, trzeba przyjąć odpowiednie szczepienie. Terminy szczepień podaje się raczej w przybliżeniach co do zalecanych dawek szczepień. Jeśli chodzi natomiast o to, jakie szczepionki warto wykonać mniej więcej wtedy, kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia, jest kilka szczepionek, o których warto pamiętać. Między innymi szczepieniami, które można wykonywać w pierwszym roku życia dziecka, już od drugiego miesiąca życia są szczepienia przeciwko pneumokokom i przeciwko meningokokom. Są to bardzo groźne bakterie, które mogą wywoływać niekoniecznie przyjemne skutki. Między innymi jednymi z takich skutków są: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc lub stawów, czy inne zakażenia. Szczepienie, które warto wykonać od szóstego miesiąca życia, to szczepienie przeciwko grypie. Następnym szczepieniem, zalecanym do wykonania po ukończeniu przez dziecko dwunastego miesiąca życia, jest szczepienie przed WZW. Jest to groźna choroba, przed którą zdecydowanie warto chronić swoje własne dziecko. Między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia należy zaszczepić dziecko przed ospą wietrzną, natomiast w późniejszym czasie warto także pamiętać o szczepionce przeciwko środkowoeuropejskiemu odkleszczowemu zapaleniu mózgu.