Zabawki logopedyczne – kilka propozycji

Zabawki logopedyczne mają za zadanie pomóc dziecku w nauce poprawnego mówienia. Warto pamiętać, że nie są one przeznaczone jedynie dla tych maluchów, które mają problemy z wypowiadaniem słów i zdań. Logopedyczne zabawki i pomoce warto podarować dziecku wówczas, gdy dopiero uczy się mówić. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów, a także uatrakcyjnić dziecku naukę mówienia. Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej? Kiedy należy udać się z dzieckiem do specjalisty? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Zabawki wspierające naukę poprawnego mówienia

Okazuje się, że rynek zabawek logopedycznych jest przygotowany bardzo dobrze. W sklepach można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na oznaczenie wiekowe. Warto także pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Korzystaj więc jedynie z oferty uznanych marek, które oferują zabawki posiadające odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Oto kilka propozycji godnych uwagi:

 1. Ćwierk wodny ptaszek – zabawka logopedyczna – Gollnest&Kiesel – kolorowe wodne ptaszki zaciekawią każdego małego odkrywcę świata. Zabawka jest bardzo prosta w obsłudze, można podarować ją maluchowi, który ukończył trzeci rok życia. Kolorowe ptaszki należy wypełnić wodą, a następnie dmuchać w przeznaczone do tego miejsce. Wówczas ptaszki wydają dźwięki podobne do ćwierkania, co zachęca dziecko do zabawy. Ta prosta zabawka doskonale nadaje się do zabawy logopedycznej.
 2. Pucio mówi pierwsze słowa, książeczka M.Galewska-Kustra – Pucio to znany bohater ksiązek dla dzieci, którego maluchy wprost uwielbiają. Pucio uczy dzieci różnych rzeczy, pomaga także w nauce mówienia. Książeczka wspiera rozwój dziecka, jest to świetna pomoc logopedyczna. W książce zawarte są tyowe słowa, których najczęściej dziecko uczy się najpierw. Książka wzbogacona jest ciekaymi ilustracjami, zachęca dziecko do czytania. Można czytać ją razem z maluchem, ale jest to także pozycja dobra dla starszaka, który może już czytać samodzielnie.
 3. Pucio. Historyjki obrazkowe, zestaw edukacyjny – kolejna świetna propozycja z Puciem w roli głównej. Zestaw zawiera aż 36 obrazków z których można ułożyć kilkanaście historyjek. Zabawa zestawem wspiera naukę mowy, a także uczy rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, sytuacji społecznych, rozwiązywania problemów, pomaga zrozumieć i nauczyć się nazywać emocje.
 4. Krokodyl, drewniana piszczałka, goki – przyjazny zielony krokodyl zachęci dziecko do ćwiczeń, które pomagają w ćwiczeniu mowy. Taką zabawkę można wykorzystać podczas zabaw rytmicznych. Zielony krokodyl może być zabawką dla dziecka, które ukończyło trzeci rok życia.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy

Okazuje się, że logopeda może pomóc nie tylko kilkulatkom, ale także młodszym maluchom. Oto przykłady sytuacji, w których warto udać się do specjalisty:

 1. Gdy dziecko ma problem ze ssaniem piersi lub smoczka butelki,
 2. dziecko ma obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,
 3. kilkumiesięczny maluch nie gaworzy, nie interesuje się dźwiekami w swoim otoczeniu,
 4. gdy dziecko skończy rok i nie wymawia prostych słów jak „mama” „tata”,
 5. gdy trzylatek mówi, ale jego mowa jest nierozumiała dla otoczenia,
 6. gdy czterolatek zmiękcza głoski, nie określa relacji przestrzennych ani czasowych,
 7. gdy pięciolatek nie wymawia „r”, nie rozumie porównań ani metafor lub gdy ich nie stosuje.

To tylko niektóre przykłady, gdy warto udać się z dzieckiem do logopedy. Warto być na bieżąco z rozwojem dziecka i dobrze obserwować swoją pociechę. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Chociaż rodzice nie zawsze mają czas na czytanie, bardzo pomocne są książki o etapach rozwoju dziecka. Dzięki informacjom w nich zwartych rodzic może dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę na poszczególnych etapach i co może być powodem do niepokoju.