Zabawki logopedyczne mają za zadanie pomóc dziecku w nauce poprawnego mówienia. Warto pamiętać, że nie są one przeznaczone jedynie dla tych maluchów, które mają problemy z wypowiadaniem słów i zdań. Logopedyczne zabawki i pomoce warto podarować dziecku wówczas, gdy dopiero uczy się mówić. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów, a także uatrakcyjnić dziecku naukę mówienia. Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej? Kiedy należy udać się z dzieckiem do specjalisty? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.
Zabawki wspierające naukę poprawnego mówienia
Okazuje się, że rynek zabawek logopedycznych jest przygotowany bardzo dobrze. W sklepach można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na oznaczenie wiekowe. Warto także pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Korzystaj więc jedynie z oferty uznanych marek, które oferują zabawki posiadające odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Oto kilka propozycji godnych uwagi:
- Ćwierk wodny ptaszek – zabawka logopedyczna – Gollnest&Kiesel – kolorowe wodne ptaszki zaciekawią każdego małego odkrywcę świata. Zabawka jest bardzo prosta w obsłudze, można podarować ją maluchowi, który ukończył trzeci rok życia. Kolorowe ptaszki należy wypełnić wodą, a następnie dmuchać w przeznaczone do tego miejsce. Wówczas ptaszki wydają dźwięki podobne do ćwierkania, co zachęca dziecko do zabawy. Ta prosta zabawka doskonale nadaje się do zabawy logopedycznej.
- Pucio mówi pierwsze słowa, książeczka M.Galewska-Kustra – Pucio to znany bohater ksiązek dla dzieci, którego maluchy wprost uwielbiają. Pucio uczy dzieci różnych rzeczy, pomaga także w nauce mówienia. Książeczka wspiera rozwój dziecka, jest to świetna pomoc logopedyczna. W książce zawarte są tyowe słowa, których najczęściej dziecko uczy się najpierw. Książka wzbogacona jest ciekaymi ilustracjami, zachęca dziecko do czytania. Można czytać ją razem z maluchem, ale jest to także pozycja dobra dla starszaka, który może już czytać samodzielnie.
- Pucio. Historyjki obrazkowe, zestaw edukacyjny – kolejna świetna propozycja z Puciem w roli głównej. Zestaw zawiera aż 36 obrazków z których można ułożyć kilkanaście historyjek. Zabawa zestawem wspiera naukę mowy, a także uczy rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, sytuacji społecznych, rozwiązywania problemów, pomaga zrozumieć i nauczyć się nazywać emocje.
- Krokodyl, drewniana piszczałka, goki – przyjazny zielony krokodyl zachęci dziecko do ćwiczeń, które pomagają w ćwiczeniu mowy. Taką zabawkę można wykorzystać podczas zabaw rytmicznych. Zielony krokodyl może być zabawką dla dziecka, które ukończyło trzeci rok życia.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy
Okazuje się, że logopeda może pomóc nie tylko kilkulatkom, ale także młodszym maluchom. Oto przykłady sytuacji, w których warto udać się do specjalisty:
- Gdy dziecko ma problem ze ssaniem piersi lub smoczka butelki,
- dziecko ma obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,
- kilkumiesięczny maluch nie gaworzy, nie interesuje się dźwiekami w swoim otoczeniu,
- gdy dziecko skończy rok i nie wymawia prostych słów jak „mama” „tata”,
- gdy trzylatek mówi, ale jego mowa jest nierozumiała dla otoczenia,
- gdy czterolatek zmiękcza głoski, nie określa relacji przestrzennych ani czasowych,
- gdy pięciolatek nie wymawia „r”, nie rozumie porównań ani metafor lub gdy ich nie stosuje.
To tylko niektóre przykłady, gdy warto udać się z dzieckiem do logopedy. Warto być na bieżąco z rozwojem dziecka i dobrze obserwować swoją pociechę. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Chociaż rodzice nie zawsze mają czas na czytanie, bardzo pomocne są książki o etapach rozwoju dziecka. Dzięki informacjom w nich zwartych rodzic może dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę na poszczególnych etapach i co może być powodem do niepokoju.