Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, które musi wykonywać rodzic. Chociaż zabieg wydaje się prostym zadaniem, nie zawsze tak jest. Szczególnie rodzice, którzy mają pod opieką pierwsze dziecko mogą mieć problem z przewijaniem pociechy. Jak przewijać dziecko? Wszystko, co warto wiedzieć znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.
Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Kompetując wyprawkę dla dziecka, trzeba pamiętać o akcesoriach potrzebnych do zmiany pieluchy. Na liście rzeczy do kupienia należy umieścić pieluszki jednorazowe lub wielorazowe, woreczki na pieluchy lub specjalny pojemnik, chusteczki nawilżane, kosmetyk, który zapobiega bolesnym odparzeniom. Warto także mieć pod ręką zabawkę, aby w razie potrzeby zająć nią malucha. Trzeba także pamiętać, że mogą zdarzyć się sytuacje, gdy ubranko dziecka zostanie ubrudzone. Warto przed przystąpieniem do przewijania przygotować czysty zestaw, aby w razie konieczności móc przebrać dziecko.
Poza kosmetykami i akcesoriami, trzeba zadbać także o odpowiednie warunki. Dziecko należy przwijać na przewijaku, który powinien być odpowiednio sztywny i zamontowany na stabilnej podstawie. Dziecko można przewijać także na łóżku czy kanapie, warto w takiej sytuacji wykorzystać specjalne podkłady, aby zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem. Przewijanie na podkładzie umieszczonym na kanapie czy łóżku ma jednak pewne wady. Takie warunki nie są komfortowe dla rodzica, wymuszają niewygodną postawę przez co przewijanie może zajmować dużo czasu. Jeśli pragniesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka i swój komfort, dużo lepszym rozwiązaniem okaże się dobrej jakości przewijak.
Przewijanie dziecka – poradnik krok po kroku
Oto krótki i prosty poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak prawidłowo przewijać dziecko:
- Ułóż malucha na przewijaku lub podkładce umieszczonej na łóżku czy kanapie. Pamiętaj, aby odkładać dziecko delikatnie, podtrzymując je za główkę oraz dolną część pleców. Gdy maluch leży już bezpiecznie i wygodnie, rozepnij ubranie. Jeśli dziecko ma body, podwiń je do pępka i zawiń w taki sposób, aby się nie zsunęło. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie, najlepiej zdjąć je całkowicie.
- Warto przed przystąpieniem do przewijania ocenić sytuację. Dzięki temu rodzic może przygotować się na to, co go czeka. Czasami przewijanie nie wymaga użycia dużej ilości chusteczek, a czasami wręcz przeciwnie. Zajrzyj do pieluchy, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Gdy już ją ocenisz, zdejmij pieluchę i zawiń ją w taki sposób, aby nie ubrudzić skóry dziecka.
- Po zdjęciu pieluchy przychodzi czas na dokładne oczyszczenie skóry. W tym celu należy użyć chusteczek nawilżanych, dobrze sprawdzają się także płatki kosmetyczne zwilżone przegotowaną wodą. Pamiętaj, aby wycierając dziecko zaczynać od genitaliów i kierować się w stronę odbytu. Pamiętaj także, aby podczas przewijania nie podnosić nóżek dziecka do góry. Chociaż wciąż jest to często stosowana praktyka, może doprowadzić do problemów ze stawami biodrowymi dziecka.
- Gdy już dokładnie oczyścisz skórę dziecka, zabezpiecz ją przed odparzeniami. W tym celu użyj kosmetyku przeciw odparzeniom, postępuj według instrukcji opisanej na opakowaniu wybranego produktu.
- Ostatni krok to nałożenie dziecku nowej, czystej pieluszki. Delikatnie przekręć malucha na bok i załóż nową pieluchę. Zapnij rzepy w taki sposób, aby pielucha nie uciskała dziecka, a jednocześnie nie spadła. Wystarczy już tylko ubrać dziecko i przewijanie zakończone.
Jak często przewijać dziecko?
Wiesz już, jak przewijać dziecko, warto także dowiedzieć się, jak często należy to robić. Pieluchę należy zmieniać po każdym wypróżnieniu. Warto więc regularnie sprawdzać jej zawartość, aby nie narazić dziecka na bolesne odparzenia. Pieluszki wchłaniają mocz, dzięki czemu można zmieniać je co kilka godzin. Każda pielucha ma inny stopień chłonności, warto o tym pamiętać.